Da vi for et par uker siden skrev om Ford Thunderbird fikk vi korreks fra en kyndig leser. Vår artikkel var basert på en dårlig kilde. Takk for korreksen! Her er en riktigere sak, fra Ford selv.
Bildet øverst: Presentasjon av den ferdige modellen for 1955.
Av Stein Bekkevold
20.februar 1954 ble nye Ford Thunderbird vist på Detroit Auto Show. Det er altså snart 72 år siden den ikoniske bilen skrev historie i bildesign.
Sånn kom den til: Et av de første trinnene i planleggingen av en ny modell er å utarbeide skisser for å drive prosjektet videre i studioet. Etter at man har bestemt seg for hvor lang, høy og bred den skal være, lages en tegning i full størrelse. Tegningen kalles en designpakke.
Bakgrunn
Tidlig på 1950-tallet lette Ford Motor Company etter et mer sporty design som kunne bli en ny del av produktlinjen. Det var George Walker (1896 – 1993), Fords visepresident for utvikling, som sammen med Louis D. Crusoe og Bill Boyer skapte det nye Thunderbird-designet. Amerikanere var nå blitt fascinert av importerte europeiske sportsbiler.
I mange år har bilhistorikere hevdet at Ford-modellene fra 1955 ble så godt mottatt at de solgte flere biler enn i noe annet modellår i amerikansk bilhistorie. Men Ford lå fortsatt bak GMs Chevrolet i kappløpet – frem til 1957. Ford-modellene fra 1955 var selskapets svar på Chevrolets vellykkede Corvette.

5000 navn
Under planleggingen vurderte Ford over 5000 navn før Thunderbird ble valgt. Det kom fra den mytiske torden- og lynfuglen til de amerikanske indianerne i sørvest.
Thunderbird 1955 kostet 2950 dollar, uten hardtop var den en sporty, åpen toseters fritidsbil.Modellene fra 1955 og 1956 ble raskt en stor suksess, for mange amerikanere hadde nå bedre råd. De første modellene rullet av produksjonslinjen 9. september 1954, og gikk i salg 22. oktober.
Thunderbird 1955 ble produsert eksklusivt ved Fords fabrikk i Dearborn utenfor Detroit.

Den første fullskalamodellen.
Intro
Under Detroit Auto Show i 1954 viste Henry Ford II, da 36 år gammel og Fords toppsjef, den nye modellen for amerikansk presse. T-Bird ga høy ytelse med Ford Y-blokk V8, og hadde elektriske seter og justerbart ratt. Bilen trakk masse folk også på Chicago Auto Show. Modell 1956 var ikke vesentlig endret, men prisen økte til 3297 dollar. Én ting var ny – et stilig reservehjul i hekken, pluss dobbelt eksosanlegg. Modell 1956 hadde også et mer sporty design, og kom med hardtop med rundt vindu …
Modellene fra 1955 og 1956 kom på riktig tidspunkt i bilhistorien. De er nå spennende samleobjekter, og har en enorm fanskare over hele USA (og i resten av verden …).
Kilde: Robert Tate, kjent bilhistorisk forsker, bilder fra Ford Media Center Archives
Historien
Fords nye V8 kom ifølge dem selv alt i 1952, og var den første med toppventiler. Det første slagvolumet var 317 kubikktommer for Lincoln og 279 for lastebiler. Lincolns økte til 341 i 1955 og til 368 for 1956-57. Målt i liter: 100 kubikktommer er 1.638,71 liter. En 302 kubikktomers V8 er altså på 3,02 ganger 1,639 = 4,95 liter, altså en fem-liters V8. Saftig!

Et offisielt foto fra Ford, modell 1955. Du snakker ..
Rolls Royce først
Den første V8 for vanlig bilkjøring kom ifølge Rolls-Royce i 1905. Bilen hadde en 3,5 liters V8. Men det ble bare bygget tre slike før de gikk tilbake til rekkeseksere.
I 1907 kom Hewitt med en V8 i sin Tourer. Edward Hewitt likte V8s fordeler mot rekkefirere og -seksere, den hadde lavere vekt og enklere veivaksel. En ekstra fordel var kortere lengde, men designet gir jo bredere motor.
1910-års franske De Dion-Bouton var den første V8 bygget i større antall. Men Cadillacs V8 ble bygget i 13 000 stk alt i 1914. Motortypen ble enda mer utbredt med Fords sideventilerte (flathead) fra 1932. Og denne ble altså avløst av den toppventilerte i 1952.
Verdens aller første V8 var fransk, utviklet av marineingeniør Leon Levasseur og patentert i 1902. Den ble kalt Antoinette, og hadde bensininnsprøytning! Den ble stort sett brukt i konkurransebåter og tidlige fly.